C0402C122F3JAC7867
Mfr.Part #
C0402C122F3JAC7867
Description
CAP CER 1200PF 25V U2J 0402
Series :
SMD Comm U2J
Capacitance :
1200pF
Pbfree Code :
yes
Thickness :
558.8μm
Material :
Ceramic
Number of Pins :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
550μm
Factory Lead Time :
52 Weeks
Temperature Coefficient :
U2J
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Low ESL, Low Dissipation Factor
Voltage - Rated :
25V
Tolerance :
±1%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
KEMET C0402C122F3JAC7867
SMD Comm U2J 1200pF 25V Ceramic Capacitor ±1% U2J 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
C0402C122F3JAC7867 Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.This coefficient equals U2J indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
C0402C122F3JAC7867 Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm