C0402C121J8JAC7867
Mfr.Part #
C0402C121J8JAC7867
Description
CAP CER 120PF 10V U2J 0402
Ceramic Capacitors
Feature :
Low ESL, Low Dissipation Factor
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
10V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
52 Weeks
Temperature Coefficient :
U2J
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Series :
SMD Comm U2J
Capacitance :
120pF
Thickness :
558.8μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
KEMET C0402C121J8JAC7867
SMD Comm U2J 120pF 10V Ceramic Capacitor ±5% U2J 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)