C0402C110F4HACAUTO
Mfr.Part #
C0402C110F4HACAUTO
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0402 11PF 16V ULTRA STAB
Manufacturer :
KEMET
Capacitance :
11pF
Applications :
Automotive
Factory Lead Time :
18 Weeks
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±1%
Feature :
Low ESL, High Temperature
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Lead Free :
Lead Free
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
X8R
Voltage - Rated DC :
16V
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Series :
SMD Auto X8R HT150C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Number of Pins :
2
Height :
550μm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
KEMET C0402C110F4HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C 11pF Ceramic Capacitor ±1% X8R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)