C0402C104J4RACAUTO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0402C104J4RACAUTO
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0402
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
SMD Auto X7R
Temperature Coefficient :
X7R
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
16V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Capacitance :
0.1μF
Ratings :
AEC-Q200
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Ceramic
Applications :
Automotive, Bypass, Decoupling
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Factory Lead Time :
38 Weeks
Height :
550μm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Surface Mount :
yes
Length :
1mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
2
Width :
0.5mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Temperature Characteristics Code :
X7R
Terminal Shape :
WRAPAROUND
KEMET C0402C104J4RACAUTO
SMD Auto X7R 0.1μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)