C0402C102M8JAC7867
Mfr.Part #
C0402C102M8JAC7867
Description
CAP CER 1000PF 10V U2J 0402
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated :
10V
Temperature Coefficient :
U2J
Height :
550μm
Factory Lead Time :
52 Weeks
Number of Pins :
2
Tolerance :
±20%
Capacitance :
1000pF
Material :
Ceramic
Mount :
Surface Mount
Feature :
Low ESL, Low Dissipation Factor
Series :
SMD Comm U2J
Thickness :
558.8μm
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
KEMET C0402C102M8JAC7867
SMD Comm U2J 1000pF 10V Ceramic Capacitor ±20% U2J 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)