C0402C102M4RECAUTO
Mfr.Part #
C0402C102M4RECAUTO
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0402 1NF 16V X7R 20%
Manufacturer :
KEMET
Applications :
Automotive, ESD Protection
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
11 Weeks
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitance :
1000pF
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
16V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Series :
ESD SMD Auto X7R
Ratings :
AEC-Q200
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
KEMET C0402C102M4RECAUTO
ESD SMD Auto X7R 1000pF 16V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)