C0402C102K5GAL7867
Mfr.Part #
C0402C102K5GAL7867
Description
CAP CER 1000PF 50V NP0 0402
Surface Mount, MLCC
Dissipation Factor (%) :
0.1
Product Depth (mm) :
0.5
Product Length (mm) :
1
Product Status :
Active
Base Product Number :
C0402C
Case Style :
Ceramic Chip
Equivalent Series Resistance Type :
Extreme Low
Ratings :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size (mm) :
1 x 0.5 x 0.5
Voltage - Rated :
50V
Applications :
High Reliability
Capacitance Value :
0.001uF
Packaging :
Tape and Reel
Voltage :
50VDC
Failure Rate :
Package / Case :
Tolerance :
10%
Product Height (mm) :
0.5
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Dielectric :
C0G
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Thickness (Max) :
0.022 (0.55mm)
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Package :
Tape and Reel (TR)
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
ECCN (US) :
EAR99
RoHS Status :
RoHS non-compliant
Features :
Low ESL
Lead Style :
HTS :
Series :
SMD Comm C0G SnPb
Lead Spacing :
Termination Style :
Pad
Construction :
Flat
Height - Seated (Max) :
Capacitance :
1000 pF
Mounting :
Surface Mount
Microwave Application :
No
Number of Terminals :
2
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C0402C102K5GAL7867 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Voltage:50VDC, Package / Case:0402, C0402C102K5GAL7867 pinout, C0402C102K5GAL7867 datasheet PDF, C0402C102K5GAL7867 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C0402C102K5GAL7867 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C0402C102K5GAL7867
SMD Comm C0G SnPb 1000 pF 50V Ceramic Capacitor 10% C0G, NP0 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402