C0402C102J4GACAUTO
Mfr.Part #
C0402C102J4GACAUTO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 16V C0G/NP0 0402
Voltage - Rated :
16V
Length :
1 mm
Brand :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Dielectric :
C0G (NP0)
Series :
SMD Auto C0G
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Subcategory :
Capacitors
Product :
General Type MLCCs
Lead Spacing :
Lead Style :
Packaging :
MouseReel
Termination Style :
SMD/SMT
Product Length :
1.02mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance Tolerance :
± 5%
Capacitance :
1000 pF
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Qualification :
AEC-Q200
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Type :
C0G Dielectric Commercial Grade MLCCs
Product Status :
Active
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Height :
0.5 mm
Package :
Digi-Reel?
Class :
Class 1
Height - Seated (Max) :
Failure Rate :
Features :
Low ESL
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±5%
Termination :
Standard
Width :
0.5 mm
Applications :
Automotive
Base Product Number :
C0402C
Product Type :
Ceramic Capacitors
MSL :
Product Width :
0.5mm
RoHS :
Details
KEMET C0402C102J4GACAUTO
SMD Auto C0G 1000 pF 16V Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)