C0402C102G4JACAUTO
Mfr.Part #
C0402C102G4JACAUTO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 16V U2J 0402
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
550μm
Applications :
Automotive
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Material :
Ceramic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±2%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
1000pF
Factory Lead Time :
52 Weeks
Series :
SMD Auto U2J
Number of Pins :
2
Temperature Coefficient :
U2J
Feature :
Low ESL, Low Dissipation Factor
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Voltage - Rated :
16V
KEMET C0402C102G4JACAUTO
SMD Auto U2J 1000pF 16V Ceramic Capacitor ±2% U2J 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)