C0402C102FMGECAUTO
Mfr.Part #
C0402C102FMGECAUTO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0402 1NF 63V C0G 1%
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
11 Weeks
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Voltage - Rated :
63V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Low ESL
Ratings :
AEC-Q200
Capacitance :
1000pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Applications :
Automotive, ESD Protection
Series :
ESD SMD Auto C0G
KEMET C0402C102FMGECAUTO
ESD SMD Auto C0G 1000pF 63V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Low ESL Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)