C0402C102F8GAC7867
Mfr.Part #
C0402C102F8GAC7867
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 10V C0G/NP0 0402
Ceramic Capacitors
Features :
Low ESL
Ratings :
Height - Seated (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package :
Digi-Reel?
Voltage - Rated :
10V
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Capacitance :
1000 pF
Series :
SMD Comm C0G
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Failure Rate :
Lead Style :
Lead Spacing :
Base Product Number :
C0402C
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±1%
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
KEMET C0402C102F8GAC7867
SMD Comm C0G 1000 pF 10V Ceramic Capacitor ±1% C0G, NP0 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)