C0402C101M8HACAUTO
Mfr.Part #
C0402C101M8HACAUTO
Description
CAP CER 0402 100PF 10V ULTRA STA
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Voltage - Rated DC :
10V
Height :
550μm
Ratings :
AEC-Q200
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
18 Weeks
Capacitance :
100pF
Dielectric Material :
Ceramic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
2
Feature :
Low ESL, High Temperature
Applications :
Automotive
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Series :
SMD Auto X8R HT150C
Temperature Coefficient :
X8R
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±20%
KEMET C0402C101M8HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C 100pF Ceramic Capacitor ±20% X8R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)