C0402C101J5JAC7867
Mfr.Part #
C0402C101J5JAC7867
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 100PF 50V U2J 0402
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
50V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Coefficient :
U2J
Pbfree Code :
Capacitance :
100pF
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
52 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Low ESL, Low Dissipation Factor
Temperature Characteristics Code :
U2J
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Dielectric Material :
Ceramic
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Series :
SMD Comm U2J
Terminal Shape :
WRAPAROUND
KEMET C0402C101J5JAC7867
SMD Comm U2J 100pF 50V Ceramic Capacitor ±5% U2J 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)