C0402C101F8HACAUTO
Mfr.Part #
C0402C101F8HACAUTO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0402 100PF 10V ULTRA STA
Ceramic Capacitors
Feature :
Low ESL, High Temperature
Tolerance :
±1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Automotive
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
100pF
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Number of Pins :
2
Series :
SMD Auto X8R HT150C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
550μm
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
X8R
Factory Lead Time :
18 Weeks
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated DC :
10V
KEMET C0402C101F8HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C 100pF Ceramic Capacitor ±1% X8R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)