C0402C101F5JAC7867
Mfr.Part #
C0402C101F5JAC7867
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 100PF 50V U2J 0402
Manufacturer :
KEMET
Capacitance :
100pF
Series :
SMD Comm U2J
Factory Lead Time :
52 Weeks
Thickness :
558.8μm
Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
550μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
2
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
U2J
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Feature :
Low ESL, Low Dissipation Factor
Tolerance :
±1%
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Mount :
Surface Mount
KEMET C0402C101F5JAC7867
SMD Comm U2J 100pF 50V Ceramic Capacitor ±1% U2J 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)