C0402C100K3GACAUTO
Mfr.Part #
C0402C100K3GACAUTO
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER SMD 0402 10PF 10% COG 25
Manufacturer :
KEMET
Tolerance :
±10%
Pbfree Code :
yes
Contact Plating :
Tin
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
JESD-609 Code :
e3
Published :
Voltage - Rated DC :
25V
Lead Free :
Lead Free
Depth :
500μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
0402 (1005 Metric)
Height :
550μm
Capacitance :
10pF
Length :
1mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
8 Weeks
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Applications :
Automotive
Width :
0.5mm
Series :
SMD Auto C0G
Ratings :
AEC-Q200
Number of Terminations :
2
Feature :
Low ESL
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Dielectric :
C0G
Number of Pins :
2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Characteristics Code :
C0G
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Multilayer :
yes
KEMET C0402C100K3GACAUTO
SMD Auto C0G 10pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)