C0402C100J5GACAUTO
Mfr.Part #
C0402C100J5GACAUTO
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
CAP CER 10PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
50V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
AEC-Q200
Height :
550μm
Feature :
Low ESL
Number of Pins :
2
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Tolerance :
±5%
Dielectric Material :
Ceramic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Width :
0.5mm
Pbfree Code :
yes
Multilayer :
yes
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Length :
1mm
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
JESD-609 Code :
e3
Series :
SMD Auto C0G
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Published :
2013
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Applications :
Automotive
Depth :
500μm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Capacitance :
10pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Factory Lead Time :
8 Weeks
Dielectric :
C0G
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Surface Mount :
KEMET C0402C100J5GACAUTO
SMD Auto C0G 10pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)