C0402C100C5GAL7867
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0402C100C5GAL7867
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 10PF 50V NP0 0402
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Product Depth (mm) :
0.5
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Applications :
High Reliability
Construction :
Flat
HTS :
Case Style :
Ceramic Chip
Package / Case :
Lead Spacing :
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Dissipation Factor (%) :
0.1
RoHS Status :
RoHS non-compliant
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size (mm) :
1 x 0.5 x 0.5
Packaging :
Tape and Reel
Base Product Number :
C0402C
Capacitance :
10 pF
Features :
Low ESL
Voltage - Rated :
50V
Product Status :
Active
Package :
Tape and Reel (TR)
Failure Rate :
Ratings :
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Height - Seated (Max) :
Product Length (mm) :
1
Thickness (Max) :
0.022 (0.55mm)
Equivalent Series Resistance Type :
Extreme Low
Tolerance :
0.25pF
Dielectric :
C0G
Number of Terminals :
2
Capacitance Value :
10pF
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
ECCN (US) :
EAR99
Microwave Application :
No
Voltage :
50VDC
Mounting :
Surface Mount
Product Height (mm) :
0.5
Series :
SMD Comm C0G SnPb
Termination Style :
Pad
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C0402C100C5GAL7867 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0402, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Voltage:50VDC, C0402C100C5GAL7867 pinout, C0402C100C5GAL7867 datasheet PDF, C0402C100C5GAL7867 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C0402C100C5GAL7867 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C0402C100C5GAL7867
SMD Comm C0G SnPb 10 pF 50V Ceramic Capacitor 0.25pF C0G, NP0 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402
C0402C100C5GAL7867 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm).Assuming no potential difference (e.g., voltage) between the conductors, 10pF is the capacitance value of this device.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G, NP0.
C0402C100C5GAL7867 Features
a size/dimension of 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
a capacitance value of 10pF