C0402C0G500-2R2DNP-CT
Mfr.Part #
C0402C0G500-2R2DNP-CT
Manufacturer
Venkel LTD
Description
CAP CER 2.2PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
Venkel LTD
Product Category :
Ceramic Capacitors
Features :
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Ratings :
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Height - Seated (Max) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Product Status :
Active
C0G, NP0
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±0.5pF
Capacitance :
2.2 pF
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Venkel LTD C0402C0G500-2R2DNP-CT
C 0402 1005Metric Ceramic Capacitor 0.039 L x 0.020 W 1.00mm x 0.50mm C0G NP0 ±0.5pF 2.2pF