C0402C0G500-101KNP
Mfr.Part #
C0402C0G500-101KNP
Manufacturer
Venkel LTD
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
CAP CER 100PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
Venkel LTD
GENERAL PURPOSE
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Status :
Active
Voltage - Rated :
50V
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Tolerance :
±10%
Height - Seated (Max) :
Ratings :
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Capacitance :
100 pF
Features :
Venkel LTD C0402C0G500-101KNP
C 100 pF 50V Ceramic Capacitor ±10% C0G, NP0 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)