C0402C0G1C8R2C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0402C0G1C8R2C
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 8.2PF 16V C0G 01005
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Number of Pins :
2
Voltage - Rated DC :
16V
Case Code (Imperial) :
Published :
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
±0.25pF
Termination :
SMD/SMT
Height :
200μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric :
C0G
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
Mount :
Surface Mount
Series :
C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
8.2pF
Thickness (Max) :
0.009 0.22mm
Thickness :
228.6μm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Multilayer :
yes
Length :
0.4mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Datasheets
C0402C0G1C8R2C
TDK Corporation C0402C0G1C8R2C
C 8.2pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 01005 (0402 Metric)