C0402C0G1C560K020BC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0402C0G1C560K020BC
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 56PF 16V C0G 01005
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
56pF
Thickness (Max) :
0.009 0.22mm
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
200μm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric :
C0G
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Width :
0.2mm
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness :
228.6μm
ECCN Code :
EAR99
Published :
Length :
0.4mm
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Mount :
Surface Mount
HTS Code :
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
C0G
Termination :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Voltage - Rated DC :
16V
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Tolerance :
±10%
Multilayer :
yes
Series :
C
Feature :
Low ESL
Dielectric Material :
Ceramic
Datasheets
C0402C0G1C560K020BC
TDK Corporation C0402C0G1C560K020BC
C 56pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 01005 (0402 Metric)
C0402C0G1C560K020BC Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 16V, it can operate.
C0402C0G1C560K020BC Features
a size/dimension of 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V