C0402C0G1C560G
Mfr.Part #
C0402C0G1C560G
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Description
CAP CER 56PF 16V C0G 01005
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
16V
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±2%
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Thickness :
228.6μm
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Length :
406.4μm
Series :
C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Capacitance :
56pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Width :
Size / Dimension :
0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.009 0.22mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
C0402C0G1C560G
TDK Corporation C0402C0G1C560G
C 56pF 16V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 01005 (0402 Metric)