C0402C0G1C270K020BC
Mfr.Part #
C0402C0G1C270K020BC
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Description
CAP CER 27PF 16V C0G 01005
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Size / Dimension :
0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Thickness (Max) :
0.009 0.22mm
Tolerance :
±10%
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Series :
C
Number of Terminations :
2
Dielectric :
C0G
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Imperial) :
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Characteristics Code :
C0G
Thickness :
228.6μm
Height :
0.2mm
Multilayer :
yes
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
0.2mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
0.4mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Metric) :
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Low ESL
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
16V
Capacitance :
27pF
Datasheets
C0402C0G1C270K020BC
TDK Corporation C0402C0G1C270K020BC
C 27pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 01005 (0402 Metric)
C0402C0G1C270K020BC Overview
A program's size/dimension is 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm for this device.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 16V, it is capable of operating.
C0402C0G1C270K020BC Features
a size/dimension of 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V