C0402C0G1C1R2B
Mfr.Part #
C0402C0G1C1R2B
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Description
CAP CER 1.2PF 16V C0G 01005
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
2
Dielectric :
C0G
Multilayer :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
0.4mm
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
1.2pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
16V
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Thickness (Max) :
0.009 0.22mm
Series :
C
Height :
200μm
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±0.1pF
Temperature Characteristics Code :
C0G
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
228.6μm
Size / Dimension :
0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Datasheets
C0402C0G1C1R2B
TDK Corporation C0402C0G1C1R2B
C 1.2pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 01005 (0402 Metric)
C0402C0G1C1R2B Overview
This device's program size/dimension is 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 16V can be used for operation.
C0402C0G1C1R2B Features
a size/dimension of 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V