C0402C0G1C150J020BC
Mfr.Part #
C0402C0G1C150J020BC
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Description
CAP CER 15PF 16V C0G 01005
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Mount :
Surface Mount
Multilayer :
yes
Tolerance :
±5%
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
16V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Pins :
2
Dielectric :
C0G
Pbfree Code :
yes
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.009 0.22mm
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
52 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness :
228.6μm
Size / Dimension :
0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
Number of Terminations :
2
Feature :
Low ESL
Published :
REACH SVHC :
Unknown
Capacitance :
15pF
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Ceramic
Height :
200μm
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Depth :
200μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
C0G
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
0.4mm
Series :
C
Datasheets
C0402C0G1C150J020BC
TDK Corporation C0402C0G1C150J020BC
C 15pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 01005 (0402 Metric)
C0402C0G1C150J020BC Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 16V - Rated DC.
C0402C0G1C150J020BC Features
a size/dimension of 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V