C0402C0G1C0R8W
Mfr.Part #
C0402C0G1C0R8W
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Description
CAP CER 0.8PF 16V C0G 01005
Manufacturer :
TDK Corporation
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
Series :
C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Thickness (Max) :
0.009 0.22mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness :
228.6μm
Case Code (Metric) :
Capacitance :
0.8pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
16V
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.05pF
Surface Mount, MLCC
Published :
Datasheets
C0402C0G1C0R8W
TDK Corporation C0402C0G1C0R8W
C 0.8pF 16V Ceramic Capacitor ±0.05pF C0G NP0 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 01005 (0402 Metric)
C0402C0G1C0R8W Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.
C0402C0G1C0R8W Features
a size/dimension of 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm