C0402C0G1C0R5W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0402C0G1C0R5W
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.5PF 16V C0G 01005
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
0.5pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
228.6μm
Voltage - Rated :
16V
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Imperial) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Width :
203.2μm
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
C
Tolerance :
±0.05pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.009 0.22mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Length :
Max Operating Temperature :
125°C
Mount :
Surface Mount
Datasheets
C0402C0G1C0R5W
TDK Corporation C0402C0G1C0R5W
C 0.5pF 16V Ceramic Capacitor ±0.05pF C0G NP0 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 01005 (0402 Metric)
C0402C0G1C0R5W Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm.The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
C0402C0G1C0R5W Features
a size/dimension of 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm