C0201C680M3GAC7867
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0201C680M3GAC7867
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 68PF 25V NP0 0201
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
RoHS Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
300μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
20%
Package / Case :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Length :
600μm
Capacitance :
68pF
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Dielectric :
C0G
Depth :
300μm
Pbfree Code :
yes
Temperature Characteristics Code :
C0G
KEMET C0201C680M3GAC7867
68pF Ceramic Capacitor 20% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0201