C0201C470J3GAC7867
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0201C470J3GAC7867
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 47PF 25V C0G/NP0 0201
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Reel
Special Feature :
Extremely Low ESR and ESL|High Ripple Current|High Thermal Stability
Thickness (Max) :
0.013 (0.33mm)
Mounting Style :
Surface Mount
Features :
Low ESL
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Failure Rate :
Not Required
Size / Dimension :
0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max) :
Equivalent Series Resistance Type :
Extreme Low
Voltage - Rated :
25V
Microwave Application :
No
Size (mm) :
0.6 x 0.3 x 0.3
Operating Temp Range :
-55C to 125C
Product Length (mm) :
0.6
Product Height (mm) :
0.3
Dissipation Factor (%) :
0.1
Capacitance :
47(pF)
Depth Tolerance (mm) :
±0.03
Base Product Number :
C0201C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Temp Coeff (Dielectric) :
C0G
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Length Tolerance (mm) :
±0.03
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Tolerance (mm) :
Case Style :
Ceramic Chip
Package / Case :
Termination Style :
Pad
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Rad Hardened :
No
Lead Style :
Tolerance (+ or -) :
5%
Number of Terminals :
2
Wire Form :
Not Required
Capacitance Value :
47pF
Tolerance :
5%
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Lead Diameter (nom) :
Not Required(mm)
Ratings :
Series :
SMD Comm C0G
Seated Plane Height :
Construction :
Flat
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Product Status :
Active
Lead Spacing :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting :
Surface Mount
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
ECCN (US) :
EAR99
Product Depth (mm) :
0.3
Voltage :
25Vdc
Dielectric :
C0G
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C0201C470J3GAC7867 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:0201, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Voltage:25Vdc, C0201C470J3GAC7867 pinout, C0201C470J3GAC7867 datasheet PDF, C0201C470J3GAC7867 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C0201C470J3GAC7867 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C0201C470J3GAC7867
SMD Comm C0G 47(pF) 25V Ceramic Capacitor 5% C0G, NP0 0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0201