C01610H0140032
Mfr.Part #
C01610H0140032
Description
CONN PLUG HSNG MALE 15POS INLINE
Stock
48
In Stock :
48
Shell Size - Insert :
2
Packaging :
Bulk
Feature :
Backshell, Coupling Nut
Contact Plating :
Gold
Voltage - Rated :
400V
Mount :
Cable, Free Hanging
Current Rating :
12A
ROHS3 Compliant
Includes :
5 pcs - 1 Connector, 1 Backshell, 1 Cable Nut, 1 Cage Clamp, 1 Gasket
Connector Type :
Plug Housing
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Wire Gauge (Max) :
14 AWG
Number of Pins :
Black
Plating :
Type :
For Male Pins
Contact Gender :
Male
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Contact Size :
1.5mm 4 1.6mm 11
Housing Material :
Polyamide
Wire Gauge (Min) :
28 AWG
Datasheets
C01610H0140032
Amphenol Tuchel Industrial C01610H0140032
C01610H0140032 Overview
The packaging contains Plug Housing.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number ecomate® C16 belongs to the ecomate® C16 Series.It shares a number of benefits with other For Male Pins products.Operating the device, it is possible to maintain Backshell, Coupling Nut.This part must be mounted in a Cable, Free Hanging socket.A 15 pin is provided on the device.
C01610H0140032 Features
ecomate® C16 series
C01610H0140032 Applications
There are a lot of Amphenol Sine Systems Corp
C01610H0140032 Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT