C01610G0140002
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C01610G0140002
Manufacturer
Amphenol Tuchel Industrial
Description
CONN RCPT HSG FMALE 15POS PNL MT
Stock
28
In Stock :
28
Manufacturer :
Amphenol Tuchel Industrial
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Gender :
FEMALE
Color :
Black
Contact Shape :
Circular
Current Rating :
12A
Shell Size - Insert :
2
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Plating :
Gold, Silver
Series :
ecomate® C16
Housing Material :
Polyamide
Ingress Protection :
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Type :
For Female Sockets
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Published :
2012
Voltage - Rated :
400V
Gender :
Receptacle
Number of Positions :
15 (14 + PE)
Contact Material :
Silver
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Shell Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Body Material :
Nylon, Polyamide
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Size :
1.5mm 4 1.6mm 11
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Orientation :
N (Normal)
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-40°C
Radiation Hardening :
No
Ratings :
Dust Tight, IP65, Water Resistant
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Feature :
Flange
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shielding :
Unshielded
Number of Contacts :
15
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Bayonet Lock
Depth :
50mm
Housing Color :
Black
Mount :
Flanges, Panel
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
C01610G0140002
Amphenol Tuchel Industrial C01610G0140002
C01610G0140002 Overview
C01610G0140002 Features
ecomate® C16 series
C01610G0140002 Applications
There are a lot of Amphenol Sine Systems Corp
C01610G0140002 Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT