C015 10F006 001 1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C015 10F006 001 1
Manufacturer
Amphenol Sine Systems
Description
FEMALE CABLE CONNECTOR 6+PE
Manufacturer :
Amphenol Sine Systems
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Size, MIL :
Voltage Rating :
150V
Primary Material :
Metal
Shell Size - Insert :
Subcategory :
Circular Connectors
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Series :
C 015
Contact Material :
Product Status :
Active
Current Rating (Amps) :
Base Product Number :
C01510F006
Insert Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Brand :
Amphenol Tuchel
Fastening Type :
Threaded
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Color :
Shell Material :
Aluminum
RoHS :
Compliant
Product Type :
Standard Circular Connector
Mounting Feature :
Package :
Bulk
Amphenol
Features :
Backshell, Coupling Nut
Shell Finish :
Backshell Material, Plating :
Ingress Protection :
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Accessory Type :
Contact Finish - Mating :
Silver
Shielding :
Unshielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Number of Positions :
7 (6 + PE)
Termination :
Crimp
Cable Opening :
0.315 ~ 0.394 (8.00mm ~ 10.00mm)
Output Power :
30 W