BZY93C36R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZY93C36R
Manufacturer
Solid State Inc.
Package / Case
DO-203AB, DO-5, Stud
Datasheet
Download
Description
DO4 20 WATT ZENER DIODES
Manufacturer :
Solid State Inc.
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Type :
Zener
Power Line Protection :
No
Diode Element Material :
SILICON
Series :
BZY93
Package / Case :
DO-203AB, DO-5, Stud
Polarity :
Unidirectional
Number of Elements :
1
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Mount :
Chassis, Stud
Unidirectional Channels :
1
Lead Free :
Contains Lead
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Terminal Form :
Solder Lug
Reverse Standoff Voltage :
24V
Voltage Tol-Max :
5.56%
Terminal Position :
UPPER
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dynamic Impedance-Max :
4Ohm
Power Dissipation-Max :
20W
Applications :
GENERAL PURPOSE
Working Test Current :
200mA
Reference Voltage :
36V
JEDEC-95 Code :
DO-4
Packaging :
Bulk
Peak Pulse Power :
1.5kW
Configuration :
Single
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Breakdown (Min) :
34V