BZX85C7V5-TAP
Mfr.Part #
BZX85C7V5-TAP
Manufacturer
Vishay
Description
DIODE ZENER 7.5V 1.3W DO41
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Factory Lead Time :
11 Weeks
ESD Protection :
No
Packaging :
Tape and Box (TB)
Case Connection :
Isolated
Diode Type :
ZENER DIODE
Width :
2.6mm
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Number of Pins :
2
Pbfree Code :
yes
Impedance-Max :
3Ohm
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Impedance :
3Ohm
Voltage Tolerance :
6%
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Form :
Wire
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
Test Current :
35mA
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Power Dissipation :
1.3W
Polarity :
Unidirectional
Length :
4.1mm
Max Power Dissipation :
1.3W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Voltage Tol-Max :
6.04%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
2.6mm
Breakdown Voltage :
75V
Element Configuration :
Single
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Zener Current :
140mA
Number of Elements :
1
Current :
5A
Reference Voltage :
7.5V
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Zener Voltage :
7.5V
Series :
Automotive, AEC-Q101
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 4.5V
Datasheets
BZX85C7V5-TAP
Vishay BZX85C7V5-TAP
ZENER DIODE 3Ohm ±5% 7.5V 1μA @ 4.5V -55°C~175°C 1.3W 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
BZX85C7V5-TAP Overview
A reverse leakage current of 1μA @ 4.5V is required to supply this electrical device.Voltage (Tol) is limited to 6.04%.1μA is the maximum reverse leakage current.The design is highly flexible due to the zener current of 140mA.
BZX85C7V5-TAP Features
reverse leakage current of 1μA @ 4.5V
1μA @ 4.5V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 1μA
the zener current of 140mA