BZX85C7V5 R0G
Mfr.Part #
BZX85C7V5 R0G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
DIODE ZENER 7.5V 1.3W DO204AL
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Impedance-Max :
3Ohm
Power - Max :
1.3W
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
20 Weeks
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
7.5V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 4.5V
Tolerance :
±5%
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~200°C TJ
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 10mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diode Type :
ZENER DIODE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
BZX85C7V5 R0G
Taiwan Semiconductor BZX85C7V5 R0G
ZENER DIODE 3Ohm ±5% 1μA @ 4.5V -65°C~200°C TJ DO-204AL, DO-41, Axial
BZX85C7V5 R0G Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 1μA @ 4.5V.While operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 7.5VV.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 10mA is provided.
BZX85C7V5 R0G Features
reverse leakage current of 1μA @ 4.5V
1μA @ 4.5V is the maximum voltage (Tol)