BZX85C6V8
Mfr.Part #
BZX85C6V8
Manufacturer
onsemi
Description
DIODE ZENER 6.8V 1W DO204AL
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Power - Max :
1.3W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1µA @ 4V
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
6.8V
Operating Temperature :
-65°C~200°C TJ
Mounting Type :
Through Hole
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Factory Lead Time :
20 Weeks
Impedance-Max :
3.5Ohms
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 10mA
Tolerance :
±5%
Datasheets
BZX85C6V8
onsemi BZX85C6V8
3.5Ohms ±5% 1μA @ 4V -65°C~200°C TJ DO-204AL, DO-41, Axial
BZX85C6V8 R0G Overview
A reverse leakage current of 1μA @ 4V is required to supply this electrical device.Zener (Nom)'s maximum voltage is reduced to zero during operation.1.2V @ 10mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
BZX85C6V8 R0G Features
reverse leakage current of 1μA @ 4V
1μA @ 4V is the maximum voltage (Tol)