BZX85C56
Mfr.Part #
BZX85C56
Manufacturer
Rectron USA
Description
DIODE ZENER 56V 1.3W DO-41
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Number of Terminations :
2
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Case Connection :
Isolated
Reference Voltage :
56V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
Not Applicable
Terminal Finish :
Bright Tin
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 39V
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
56V
Impedance-Max :
120Ohm
JESD-30 Code :
O-LALF-W2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Working Test Current :
4mA
Qualification Status :
COMMERCIAL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
No
JESD-609 Code :
e3
Power - Max :
1W
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Packaging :
Bulk
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Terminal Form :
Wire
Pin Count :
2
Configuration :
Single
Pbfree Code :
yes
Diode Element Material :
SILICON
Diode Type :
ZENER DIODE
Polarity :
Unidirectional
Tolerance :
±7%
Power Dissipation-Max :
1W
Voltage Tol-Max :
5%
Number of Elements :
1
Datasheets
BZX85C56
Rectron USA BZX85C56
ZENER DIODE 120Ohm ±7% 500nA @ 39V -65°C~200°C 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
BZX85C56 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 500nA @ 39V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 5%.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 56V.Setting the working test voltage to 4mA will allow this device to operate.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is supplied.
BZX85C56 Features
reverse leakage current of 500nA @ 39V
500nA @ 39V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 4mA
minimal dynamic impedance is 4mA