BZX85C3V6-TR
Mfr.Part #
BZX85C3V6-TR
Manufacturer
Vishay
Description
DIODE ZENER 3.6V 1.3W DO41
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Case Connection :
Isolated
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Series :
Automotive, AEC-Q101
Published :
Operating Temperature :
-55°C~175°C
HTS Code :
Impedance-Max :
20Ohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Current - Reverse Leakage @ Vr :
20μA @ 1V
Factory Lead Time :
11 Weeks
Length :
4.1mm
Terminal Form :
Wire
Max Reverse Leakage Current :
20μA
Number of Terminations :
2
Power Dissipation :
1.3W
Element Configuration :
Single
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Through Hole
Zener Voltage :
3.6V
Polarity :
Unidirectional
Diameter :
2.6mm
Number of Elements :
1
Diode Type :
ZENER DIODE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±5%
Test Current :
60mA
Reference Voltage :
3.6V
Diode Element Material :
SILICON
Voltage Tolerance :
6%
Voltage Tol-Max :
5.56%
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Max Power Dissipation :
1.3W
Impedance :
20Ohm
Zener Current :
290mA
Mount :
Through Hole
Number of Pins :
2
Datasheets
BZX85C3V6-TR
Vishay BZX85C3V6-TR
ZENER DIODE 20Ohm ±5% 3.6V 20μA @ 1V -55°C~175°C 1.3W 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
BZX85C3V6-TR Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 20μA @ 1V.Voltage (Tol) 5.56% is the maximum possible.Reverse leakage currents can reach 20μA.In terms of design, diode has a high degree of flexibildiodey thanks to diodes 290mA zener current.
BZX85C3V6-TR Features
reverse leakage current of 20μA @ 1V
20μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 20μA
the zener current of 290mA