BZX85C30-ON
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZX85C30-ON
Manufacturer
onsemi
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 30V 1W DO204AL
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500 nA @ 21 V
Tolerance :
±5%
Package :
Bulk
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2 V @ 200 mA
Impedance (Max) (Zzt) :
30 Ohms
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
30 V
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C (TJ)
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Product Status :
Active
Mounting Type :
Through Hole
Power - Max :
1 W
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Series :
Datasheets
BZX85C30-ON
onsemi BZX85C30-ON
±5% 500 nA @ 21 V -65°C ~ 200°C (TJ) DO-204AL, DO-41, Axial
BZX85C30-ON Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 500 nA @ 21 V.In operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is set to 30 V.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1.2 V @ 200 mA must be supplied.
BZX85C30-ON Features
reverse leakage current of 500 nA @ 21 V
500 nA @ 21 V is the maximum voltage (Tol)