BZX85C20
Mfr.Part #
BZX85C20
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Description
DIODE ZENER 20V 1W 5% UNIDIR
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Impedance-Max :
24Ohms
Working Voltage :
20V
Min Operating Temperature :
-65°C
Lifecycle Status :
LAST SHIPMENTS (Last Updated: 3 days ago)
Max Power Dissipation :
1W
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
20V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 14V
Max Operating Temperature :
200°C
Power Dissipation :
1W
Power Rating :
1W
Voltage Tolerance :
5%
Test Current :
10mA
Contact Plating :
Tin
Peak Reverse Current :
500nA
Impedance :
24Ohm
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Width :
6.35mm
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Bulk
Zener Voltage :
20V
Height :
6.35mm
ESD Protection :
No
Published :
Length :
5.2mm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Tolerance :
±6%
Forward Voltage :
1.2V
Zener Current :
10mA
Power - Max :
1W
Breakdown Voltage :
20V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Weight :
245mg
Voltage - Rated DC :
20V
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Mount :
Through Hole
Diameter :
2.72mm
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
BZX85C20
Fairchild Semiconductor BZX85C20
24Ohms ±6% 20V 500nA @ 14V -65°C~200°C 1W DO-204AL, DO-41, Axial
BZX85C20 Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 500nA @ 14V.Reverse leakage current reaches a maximum of 500nA.In operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is set to 20V.The design flexibility of this device is extremely high since its zener current is 10mA.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1.2V @ 200mA must be supplied.If you want this device to work properly, you should set the peak reverse voltage to 500nA.
BZX85C20 Features
reverse leakage current of 500nA @ 14V
500nA @ 14V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 500nA
the zener current of 10mA