BZX85C16
Mfr.Part #
BZX85C16
Manufacturer
onsemi
Description
DIODE ZENER 16V 1W DO204AL
Manufacturer :
onsemi
Impedance-Max :
15Ohms
Height :
6.35mm
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Impedance :
15Ohm
Element Configuration :
Single
Length :
5.2mm
Diameter :
2.72mm
Weight :
245mg
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Outside Diameter :
2.6 mm
REACH SVHC :
No SVHC
Radiation Hardening :
No
Width :
6.35mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power - Max :
1W
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
200°C
Base Part Number :
BZX85C16
Factory Lead Time :
18 Weeks
Zener Voltage :
16V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
16V
Power Rating :
1W
Published :
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Voltage - Rated DC :
16V
Breakdown Voltage :
16V
Zener Current :
15mA
Max Power Dissipation :
1W
Lead Free :
Lead Free
Power Dissipation :
1W
Tolerance :
±6%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 11V
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Voltage Tolerance :
5%
Test Current :
15mA
Datasheets
BZX85C16
onsemi BZX85C16
15Ohms ±6% 16V 500nA @ 11V -65°C~200°C 1W DO-204AL, DO-41, Axial
BZX85C16 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 500nA @ 11V is required.A reverse leakage current that reaches 500nA is the maximum.Zener (Nom) voltage is reduced to 16V during operation.As it has a zener current of 15mA, it has a tremendous amount of design flexibility.1.2V @ 200mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
BZX85C16 Features
reverse leakage current of 500nA @ 11V
500nA @ 11V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 500nA
the zener current of 15mA