BZX85C15 A0G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZX85C15 A0G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 15V 1.3W DO204AL
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
15V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
20 Weeks
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 10mA
Tolerance :
±5%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 11V
Mounting Type :
Through Hole
Power - Max :
1.3W
Impedance-Max :
15Ohms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Datasheets
BZX85C15 A0G
Taiwan Semiconductor BZX85C15 A0G
15Ohms ±5% 500nA @ 11V -55°C~175°C TJ DO-204AL, DO-41, Axial
BZX85C15 A0G Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 500nA @ 11V is required.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 15V.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1.2V @ 10mA.
BZX85C15 A0G Features
reverse leakage current of 500nA @ 11V
500nA @ 11V is the maximum voltage (Tol)