BZX85C130
Mfr.Part #
BZX85C130
Manufacturer
Rectron USA
Description
DIODE ZENER 130V 1.3W DO-41
Manufacturer :
Rectron USA
Reference Voltage :
130V
Voltage Temp Coeff-Max :
156mV/°C
JEDEC-95 Code :
DO-41
Terminal Position :
Axial
Number of Terminals :
HTS Code :
Operating Temperature (Max) :
175°C
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Qualification Status :
Not Qualified
JESD-609 Code :
e3
Configuration :
Single
Working Test Current :
2mA
Isolated
Knee Impedance-Max :
5000Ohm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Diode Type :
ZENER DIODE
Surface Mount :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Elements :
1
JESD-30 Code :
O-LALF-W2
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Power Dissipation-Max :
1.3W