BZX85C100
Mfr.Part #
BZX85C100
Manufacturer
Rectron USA
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Description
DIODE ZENER 100V 1.3W DO-41
Manufacturer :
Rectron USA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Test Current :
2.7mA
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Impedance :
350Ohm
Voltage Tolerance :
5%
Mounting Type :
Through Hole
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Working Voltage :
100V
HTS Code :
Peak Reverse Current :
500nA
Reach Compliance Code :
Unknown
Impedance-Max :
350Ohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Length :
4.1mm
Diode Element Material :
SILICON
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Max Power Dissipation :
1.3W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
11 Weeks
Number of Elements :
1
Series :
Automotive, AEC-Q101
Polarity :
Unidirectional
Diameter :
2.6mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Zener Current :
9.4mA
Reference Voltage :
100V
Element Configuration :
Single
Power Dissipation :
1.3W
Terminal Finish :
Tin/Silver (Sn/Ag)
Pbfree Code :
yes
Zener Voltage :
100V
Terminal Form :
Wire
Pin Count :
2
JESD-609 Code :
e2
Number of Pins :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 75V
Tolerance :
±5%
Qualification Status :
Not Qualified
Voltage Tol-Max :
4.95%
Datasheets
BZX85C100
Rectron USA BZX85C100
ZENER DIODE 350Ohm ±5% 100V 500nA @ 75V -55°C~175°C 1.3W 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
BZX85C100-TR Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 500nA @ 75V.A voltage of 4.95% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Reverse leakage current reaches a maximum of 500nA.The design flexibility of this device is extremely high since its zener current is 9.4mA.If you want this device to work properly, you should set the peak reverse voltage to 500nA.
BZX85C100-TR Features
reverse leakage current of 500nA @ 75V
500nA @ 75V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 500nA
the zener current of 9.4mA