BZX85B91-TR
Mfr.Part #
BZX85B91-TR
Manufacturer
Vishay
Description
DIODE ZENER 91V 1.3W DO41
Manufacturer :
Vishay
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Dissipation :
1.3W
Case Connection :
Isolated
Test Current :
2.7mA
Operating Temperature :
175°C
Factory Lead Time :
11 Weeks
Reference Voltage :
91V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Diode Element Material :
SILICON
Impedance :
250Ohm
Voltage Tol-Max :
2%
Diameter :
2.6mm
Pin Count :
Tolerance :
±2%
Terminal Form :
Wire
Impedance-Max :
250Ohm
Published :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 68V
Terminal Finish :
Tin/Silver (Sn/Ag)
ESD Protection :
Through Hole
Polarity :
Unidirectional
Zener Voltage :
91V
Zener Current :
10mA
Number of Terminations :
Max Power Dissipation :
1.3W
Voltage Tolerance :
2%
Series :
Automotive, AEC-Q101
HTS Code :
Diode Type :
ZENER DIODE
JESD-609 Code :
e2
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Element Configuration :
Single
Pbfree Code :
yes
Number of Elements :
1
Length :
4.1mm
Datasheets
BZX85B91-TR
Vishay BZX85B91-TR
ZENER DIODE 250Ohm ±2% 91V 500nA @ 68V 175°C 1.3W 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
BZX85B91-TR Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 500nA @ 68V.A maximum voltage (Tol) can be supplied if 2% is set.During reverse leakage, the maximum current reaches 500nA.Design flexibility is enhanced by its zener current of 10mA.
BZX85B91-TR Features
reverse leakage current of 500nA @ 68V
500nA @ 68V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 500nA
the zener current of 10mA