BZX85B3V9-TAP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZX85B3V9-TAP
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 3.9V 1.3W DO41
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
ESD Protection :
No
Max Power Dissipation :
1.3W
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Zener Current :
280mA
Published :
Zener Voltage :
3.9V
Voltage Tolerance :
2%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Impedance :
15Ohm
HTS Code :
Factory Lead Time :
11 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Voltage Tol-Max :
2%
Tolerance :
±2%
Diode Type :
ZENER DIODE
Element Configuration :
Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 1V
Impedance-Max :
15Ohm
Power Dissipation :
1.3W
Mounting Type :
Through Hole
Series :
Automotive, AEC-Q101
Number of Pins :
Reference Voltage :
3.9V
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Test Current :
60mA
Number of Elements :
1
Datasheets
BZX85B3V9-TAP
Vishay BZX85B3V9-TAP
ZENER DIODE 15Ohm ±2% 3.9V 10μA @ 1V -55°C~175°C 1.3W DO-204AL, DO-41, Axial
BZX85B3V9-TAP Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 10μA @ 1V.Voltage (Tol) 2% is the maximum possible.Reverse leakage currents can reach 10μA.In terms of design, diode has a high degree of flexibildiodey thanks to diodes 280mA zener current.
BZX85B3V9-TAP Features
reverse leakage current of 10μA @ 1V
10μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 10μA
the zener current of 280mA