BZX84W-C8V2F
Mfr.Part #
BZX84W-C8V2F
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
SC-70, SOT-323
Description
DIODE ZENER 8.2V 275MW SOT323
Manufacturer :
Nexperia
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
8.2V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
Automotive, AEC-Q101
Power - Max :
275mW
Package / Case :
SC-70, SOT-323
Impedance-Max :
15Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
700nA @ 5V
Operating Temperature :
150°C TJ
Tolerance :
±5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Factory Lead Time :
4 Weeks
Datasheets
BZX84W-C8V2F
Nexperia BZX84W-C8V2F
15Ohm ±5% 700nA @ 5V 150°C TJ SC-70, SOT-323
BZX84W-C8V2F Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 700nA @ 5V.During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 8.2V volts.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 900mV @ 10mA V.
BZX84W-C8V2F Features
reverse leakage current of 700nA @ 5V
700nA @ 5V is the maximum voltage (Tol)