BZX84W-C51F
Mfr.Part #
BZX84W-C51F
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
SC-70, SOT-323
Description
DIODE ZENER 51V 275MW SOT323
Manufacturer :
Nexperia
Operating Temperature :
150°C TJ
Power - Max :
275mW
Tolerance :
±5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
51V
Impedance-Max :
180Ohm
Package / Case :
SC-70, SOT-323
Series :
Automotive, AEC-Q101
Factory Lead Time :
4 Weeks
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 35.7V
Datasheets
BZX84W-C51F
Nexperia BZX84W-C51F
180Ohm ±5% 50nA @ 35.7V 150°C TJ SC-70, SOT-323
BZX84W-C51F Overview
A reverse leakage current of 50nA @ 35.7V is required to supply this electrical device.Zener (Nom)'s maximum voltage is reduced to zero during operation.900mV @ 10mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
BZX84W-C51F Features
reverse leakage current of 50nA @ 35.7V
50nA @ 35.7V is the maximum voltage (Tol)