BZX84W-C4V3X
Mfr.Part #
BZX84W-C4V3X
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
SC-70, SOT-323
Description
DIODE ZENER 4.3V 275MW SOT323
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Nexperia
Package / Case :
SC-70, SOT-323
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3μA @ 1V
Power - Max :
275mW
Series :
Automotive, AEC-Q101
Factory Lead Time :
4 Weeks
Impedance-Max :
90Ohm
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
4.3V
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
150°C TJ
Datasheets
BZX84W-C4V3X
Nexperia BZX84W-C4V3X
90Ohm ±5% 3μA @ 1V 150°C TJ SC-70, SOT-323
BZX84W-C4V3X Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 3μA @ 1V.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 4.3V.For operation, diode reaches 900mV @ 10mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
BZX84W-C4V3X Features
reverse leakage current of 3μA @ 1V
3μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)